News

Wypadek Spitfire MK26B Oxford AUG 2023 – AAIB Report

todayJune 20, 2024 70 3 5

Background
share close

Report into a fatal accident involving a Spitfire Mk 26B (G-CLHJ), near Enstone, Oxfordshire on 22 August 2023

Raport AAIB odnośnie fatalnego wypadku w Oxford – zginał pilot Spitfire’a w dn.22 AUG 2023

Komisja AAIB wydała raport odnośnie trragiznego wypadku Spitfire. Pilot Spitfire zginął tragicznie 22 sierpnia 2023 roku podczas lotu próbnego. Pilot utracił kontrole nad samolotem w momencie uzyskiwania zezwolenia na lot. Podczas lotu testowano działanie pasów startowych w ramach programu testów zatwierdzonego przez Stowarzyszenie Lekkich Samolotów (LAA). Pilot został śmiertelnie ranny, gdy samolot uderzył w ziemię.

Stwierdzono, że samolot został zbudowany ze źle ustawioną płetwą i sterem. Ta niewspółosiowość zwiększała prawdopodobieństwo opadu skrzydła w miejscu przeciągnięcia, ale nie uniemożliwiała ani nie ograniczała możliwości pilota do wyjścia z przeciągnięcia ani późniejszego wirowania lub nurkowania spiralnego, które mogłoby się pojawić. Chociaż historia medyczna pilota wskazywała na możliwość niezdolności do pracy, patolog nie mógł tego potwierdzić ani wykluczyć. Nie można również wykluczyć możliwości ograniczenia kontroli uniemożliwiającego odzyskanie statku powietrznego ze względu na rozległe uszkodzenia samolotu przez ogień.

LAA podjęło działania, aby ostrzec właścicieli o możliwości nieprawidłowego ustawienia statecznika i steru, wydając obowiązkową dyrektywę techniczną (MTD) mającą zastosowanie do wszystkich samolotów Spitfire Mk 26 i Mk 26B.

———————-

Published 20 JUNE 2023

Source of publication: AAIB Report: Spitfire Mk 26B, G-CLHJ, on 22 August 2023

Written by: pradm

Rate it

0%