play_arrow

House

Mirek Księżarek – Prawo Pracy w UK

micMirek KsiężarektodayOctober 15, 2020 60

Background
share close
  • cover play_arrow

    Mirek Księżarek - Prawo Pracy w UK Mirek Księżarek

Tracklist

Mirek Księżarek – Prawo Pracy w UK Sunday 19:15

Mirek Księżarek startuje z prawniczą audycją pt. Prawo Pracy w UK. Poniżej przykładowy tekst. Mirek od lat pracuje jako prawnik, ale zaczynał jako wolontariusz przy charity w Wakefield.

Dostaję mnóstwo maili i telefonów od Polaków, którzy potrzebują pomocy a w internecie znajduję mnóstwo fałszywych informacji. Nie mam czasu wszystkim pomóc, ale mogę np. poprowadzić audycję i podesłać podstawowe informacje gdzie i jak szukać pomocy oraz jak wygląda prawo pracy w UK.

DISCLAIMER REDAKCJI PVFM:
Uwaga! Audycja Mirka Księżarka nie jest typową poradą prawną. Aby takową uzyskać należy kontaktować się bezpośrednio. Komentarze można zostawiać na grupie Facebook Polska w UK pod postami z jego audycjami.

Co zrobić w sytuacji, kiedy pracodawca proponuje zmiany w kontrakcie?

Każdy kontrakt jest inny, ale ogólnie mogę powiedzieć, że zazwyczaj:
• Jeśli stary kontrakt ma klauzulę, że nowe zmiany mogą być wprowadzane to może oznaczać, że zmiany są dopuszczalne.
• Często zmiany w kontrakcie są dopuszczalne w szczególności, jeśli są spowodowane rozsądnymi zmianami w biznesie, które to zmiany są niezbędne lub pomocne do dalszego prowadzenia biznesu lub jego rozwoju.
• Jeśli jest to duża firma i zmiany kontraktu były negocjowane z innymi pracownikami i te zmiany zostały uzgodnione grupowo to wtedy indywidualni pracownicy, którzy nie zgodzili się na te zmiany mogą mieć trudności z uzyskaniem rozsądnego odszkodowania lub odprawy. W szczególności, jeśli nowy kontrakt jest w miarę rozsądny. W takim wypadku Employment Tribunal może przyznać bardzo symboliczne zadośćuczynienie oraz tzw. ‘basic award’ (zazwyczaj tygodniowa wypłata za każdy pełny przepracowany rok, np. jeśli 3 lata to 3 tygodniówki. Jeśli pracownik ma powyżej 41 lat to liczy się to jako 1.5 tygodnia za każdy rok)
• Oczywiście istnieje możliwość, że pracownik może starać się o niesłuszne zwolnienie, jeśli nie zgodzi się na warunki nowego kontraktu. Z tym, że tak jak powyżej należy się zastanowić co można realnie uzyskać w Employment Tribunal. Odszkodowanie może być dość ograniczone, ale to zależy od konkretnej sytuacji.

W sytuacji, kiedy pracownik nie zgadza się na zmiany w kontrakcie to może podjąć następujące kroki:
1. Przede wszystkim złożyć koniecznie pisemną skargę (email lub list). Werbalne złożenie skargi nie jest najlepszą formą, ponieważ potem jest ciężko udowodnić kto co powiedział i wtedy jest słowo przeciwko słowu.
2. Jeśli pracownik ma przepracowane więcej niż pełne 2 lata (co najmniej pełne 24 miesiące) to może złożyć rezygnację z pracy i starać się o tzw. ‘constructive dismissal’ czyli niesłuszne zwolnienie, do którego doprowadził pracodawca nierozsądną zmianą warunków kontraktu. Taką rezygnację należy złożyć bardzo szybko i praktycznie natychmiastowo lub w ciągu kilku dni od wprowadzenia zmian kontraktu. Taką rezygnację można złożyć z wypowiedzeniem i nie zawsze trzeba odchodzić natychmiastowo. Przeciąganie takiej rezygnacji w czasie może oznaczać akceptację nowego kontraktu i sprawa może nie mieć dobrych szans.
3. ‘To work under protest’ [pracować pod protestem] – pracownik może poinformować pracodawcę, że nie zgadza się z nowymi warunkami i kontynuować pracę pod tzw. ‘Protestem’. Wtedy może wnieść wniosek o złamanie kontraktu, zgłosić sprawę wpierw do ACAS a potem do Employment Tribunal. Ale to może być długotrwały proces i bez gwarancji na sukces. Również w takiej sytuacji odszkodowanie może być dość ograniczone.

W każdej sprawie związanej z prawem pracy w UK należy pamiętać, że czas na złożenie wniosku do Employment Tribunal w jest bardzo restrykcyjny. Zazwyczaj jest tylko 3 miesiące minus jeden dzień od daty zwolnienia lub od daty zdarzenia na rozpoczęcie sprawy. W tym wypadku może to być data zmiany kontraktu.

Zmiana kontraktu w prawie pracy w UK to skomplikowany temat ponieważ jest to związane nie tylko z prawem pracy, ale również z prawem kontraktowym (contract law) i sporo zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli masz pytania to pisz w komentarzach. Jak będę miał chwilę czasu to postaram się odpowiedzieć.


House

Rate it
0%